Bebeğimin Yaşam Alanı

Yenidoğan bebekler için oda sıcaklığı mevsime göre değişiklik gösterir.

İlkbahar döneminde bebeğin vakit geçirdiği özelllikle uyuduğu odanın sıcaklığı 20-22 derece arasında tutulmaya özen gösterilmelidir. Baharda güneşli hava yüzünü gösterse de hızlı sıcaklık değişimleri hastalıklara davetiye çıkarır. Bu nedenle baharda aralıklarla ve kısa sürelerle özellikle bebeğin odada olmadığı zamanlar tercih edilerek ortam havası tazelenmelidir. Taze hava hem siz hem de bebeğinizin daha zinde olmasını ve daha konforlu bir uykuyu beraberinde getirecektir.

Yaz döneminde ise sıcaklığı 19-22 derece arasında muhafaza edilmelidir. Özellikle uyku odasının sıcak olması terlemesine ve buna bağlı olarak sıvı kaybına neden olacaktır. Bebeğiniz, yorgun ve huzursuz bir uykunun ardından sinirli ve gergin uyanabilir. Vücudunda kızarıklık, pişik ve alerjik reaksiyonlar gelişebilir. Bunun yerine oda sıcaklığını ayarlayabilir, perdeleri indirip camı aralayabilirsiniz. Gün ışığının pencerenizden yoğun girdiği dönemlerde perdeleri kapatabilirsiniz. Bebeğinizin uyku odasında klima ile soğutma yapmanız önerilmemektedir. Bunun yerine başka bir odada çalıştırılan klimanın soğukluğunu uyku odasına yayılmasını sağlayabilirsiniz. Bebeğinize ince pamuklu giyseler giydirmeniz ve yaz için ince bir örtü hazır etmeniz iyi olacaktır. Ayrıca yaz aylarında uyku öncesinde yaptırılacak kısa duş banyolar bebeğinizin daha konforlu bir uyku uyumasına yardım edecektir.
Sonbahar döneminde ise bebeğin yaşam alanı sıcaklığı 20-22 derece arasında olmalıdır. Bu dönemde gündüzler ılıman olur ancak geceler oldukça sert geçebilir. Yine uyku sonralarında kısa havalandırma süreleri önermekle birlikte, bebeğinize tulum giydirmeniz onun ve sizin için çok daha konforlu olacaktır. Bu dönemde solunum yolu hastalıklarının artması nedeniyle oda nemine de dikkat etmeniz, soğuk buhar yada nem cihazı kullanmanız gerekebilir. Oda nemi düşük olduğunda hava kuruyacak ve bebeğin mukozaları hassaslaşıp nefes almayı zor hale getirecektir. Oda için en uygun nem oranı %50-60 arasında olmasıdır.

Kış döneminde bebeğin yaşam alanı 21-24 derece arasında ayarlanmalıdır. Ülkemizde malesef ne kadar sıcak olursa o kadar iyi olur, bebek üşümez diye yanlış inanışlar vardır. Ortamı çok ısıtmak yerine pamuklu tulumlar giydirmek, pamuklu battaniyeler kullanmak alınacak önlemlerdendir. Bebeğinizi ısıtmak için elektrikli battaniye ya da sıcak su torbası gibi fiziksel müdahalelerde bulunmayın. Bunlar hassas olan bebek cildinde farkedilmeden yanıklara sebep olabilir.

Yenidoğan bebeklerin kornealarının hassas olması, ışığı bir uyaran haline getirir. Bebeğiniz şiddeti yüksek, parlak ışıktan rahatsızlık duyar. Huzursuz olur. Bebeğinizin yaşam alanının gün ışığı alması istediğimiz bir durumken, direk gün ışığına uzun saatler maruz bırakılması önerilmemektedir. Özellikle uyku saatlerinde odanın loş bir ortam haline getirilmesi, gündüzse perde ve panjurların kapatılması, gece ise ayarlanabilir lamba apliği ile aydınlatmanın sağlanması daha huzurlu ve uzun bir uyku için önemlidir. Bebeğin bulunduğu, uyuduğu alanların günde en az 3-4 kez temiz hava girişi olması için havalandırılması gerekmektedir. Bu işlem aynı zamanda ziyaretçilerle gelen yabancı mikroorganizmalarında dışarı atılmasını sağlar ve solunum yolu hastalıklarına karşı önlem almış olursunuz.

Bir Yorum Bırak