Bebek Banyosu Hazırlıkları

Yenidoğan bebekler göbek kordonu uzantısı düştükten 1-2 gün sonra banyo yaptırılabilirler. Banyo öncesinde göbek deliğinde akıntı, kızarıklık, kanama olmadığından emin olunmalıdır. Göbek deliğinde bahsettiğimiz bulgulardan biri varsa mutlaka çocuk doktorunuz ile iletişime geçmeniz gerekir.
Banyo öncesi yapmamız gereken hazırlıklar ise;

Bebek şampuanı, bebek banyo süngeri, havlu, ince pamuklu bir tülbent, banyo küveti, su dökme tası, kulak pamuğu, bebek yağı/bebek losyonu, pişik önleyici krem, bebek bezi ve yeni kıyafetler.

Öncelikle bebeğin yıkanacağı oda sıcaklığının 24-28 derece arası olması sağlanır. Annenin de bebeği yıkarken rahat bir pozisyonda olması birbirleri arasındaki bağı güçlendirmek ve güven hissi vermek için önemlidir. Bu nedenle bel hizasında bir masayı bu iş için kullanabilirsiniz. Banyo sıcaklığının 36-38 derece arasında olması önerilmektedir. Bu sıcaklığı ölçmek için derece kullanmaya gerek yoktur aslında. Dirseğinizi suya değdirerek de su sıcaklığını ayarlayabilirsiniz.

Banyo küvetini yarısına kadar banyo suyu ile doldurun. Başka bir kovada ise durulama için su hazırlayın. File kullanmayın. Çünkü file bebeğin vücudunun suya temasını engelleyip, üşümesine sebep olur. Ayrıca anne ile ten temasını ortadan kaldırıp, bebekte güvensizlik hissi yaratarak ağlamasına sebep olur. Bu nedenle çözüm olarak bebeği soyduktan sonra kıyafetlerini banyo küvetinin içine yayabilirsiniz. Böylelikle küvete yattığında yumuşak bir zemin oluşturmuş olacaksınız. Bir eliniz ve dirseğinizi başı ve sırtını destekleyecek şekilde bebeği kavrayarak gövdeye yerleştirin. Diğer elinizle küvet içindeki suyu gövdesi, bacakları ve boynuna doğru yumuşak hareketlerle avuç içine alıp dökün. Yumuşak dokunuşlarla ve onunla konuşarak suya alışmasını, banyo keyfini anlamasını sağlayabilirsiniz. Yine küvetten aldığınız su ile yüzüne gelmeyecek şekilde kafasını ıslatın. Bebek şampuanını avuç içine alıp dairesel hareketlerle başını yıkayın. Durulama esnasında yüzüne su gelmemesine özen gösterin. Vücut süngerine biraz şampuan alarak boyun, kol altı, gövde, kasıklar, ayaklar, parmak aralarını yıkayın. Sonra yüzüstü çevrilerek sırt ve popoyu da yıkayın. Sünger yerine elle de yıkama yapılabilir. Tek defa bunu yapmak bebek için yeterlidir. Durulama sırasında başın geri doğru yatık olmasına ve yüzüne su gelmemesine dikkat edin. Yada bebeği gövdesinden kavrayıp ve yüzü yere bakar hale getirdikten sonra sırtından durulama yapın. İlk olarak pamuklu ince bir tülbente sarın ki, yumuşak teni tahriş olmasın. Daha sonra havlusuna sarın. Parmak araları, kulak arkaları, kasık bölgelerini iyice kurulayın. Kulak pamuğu ile kulak kepçesini temizleyin, kulak içine yabancı cisim sokmayın. Uzun süre çıplak kalmamasına özen göstererek bebek losyonu veya bebek yağı ile cildini nemlendirin. Bu esnada sırtına dairesel hareketlerle masaj yapabilir, yine karnına sağdan sola doğru dairesel hareketlerle gaz masajı yapabilirsiniz. Pamuklu ve çok kalın olmayan giysilerini giydikten sonra huzurlu ve rahat bir uyku çekecektir. Şapkasını takmayı sakın unutmayın. Çünkü yenidoğan bebekler en çok başlarından üşür.

Bir Yorum Bırak